Digitalizare prin programul Femeia Antreprenor 2022 – noutăți, ghid și punctaje pentru finanțări de până la 200.000 de lei

Femeia Antreprenor

Update 26 August: avem oferte PACHET DIGITAL cu Ofertare instant direct pe e-mail, vezi aici: link

Ministerul Antreprenoriatului și Turismului a anunțat deschiderea sesiunii de înscriere a programului „Femeia Antreprenor 2022”, începând de joi, 18 august. Află mai jos noutățile și ce cheltuieli sunt eligibile pe partea de digitalizare.

Femeile care au firme vor putea depune cererile de finanțare pentru a obține fonduri nerambursabile de maximum 200.000 de lei fiecare.

Sesiunea de înscrieri este deschisă începând din 18 august, ora 10:00, iar solicitantele au la dispoziție 30 de zile lucrătoare (până la ora 20.00, în ultima zi) pentru depunerea aplicației în vederea obținerii finanțării, cu posibilitatea de prelungire a termenului până la epuizarea bugetului. Înscrierea se face exclusiv on-line prin intermediul aplicației IMM RECOVER.

Pentru oferte digitalizare cu ajutorul fondurilor nerambursabile din programul Femeia Antreprenor 2022 și PACHET DIGITAL, completează formularul de solicitare, iar echipa noastră te va contacta în cel mai scurt timp:

work

 

Descarcă AICI procedura de implementare a programului, precum și anexele acesteia, în forma publicată în Monitorul Oficial.

Vezi mai jos Procedura de implementare publicată în Monitorul Oficial (11 august 2022).

 

Cheltuieli eligibile pe partea de digitalizare

? Pachet digital (voucher de digitalizare), care poate să conțină una sau mai multe din următoarele cheltuieli eligibile: site de prezentare a activității, magazin on-line, cheltuieli înregistrare domeniu fără hosting, cheltuieli de promovare a site-ului / magazinului on-line, soft/softuri necesar/necesare desfășurării activității, semnătură electronică, echipamente IT, tehnică de calcul tip PC, unitate centrală, server, monitor, imprimantă /copiator /multifuncțională, inclusiv sisteme portabile, licențe necesare desfășurării activității, telefoane smart, tablete.

? Pachetul digital (voucherul de digitalizare) reprezintă cheltuială obligatorie în cadrul Programului sub sancțiunea respingerii la finanțare și este în valoare minimă de 25.000 lei din totalul cheltuielilor eligibile.

? Cheltuiala cu semnătura electronică este eligibilă și înainte de semnarea acordului de finanțare.

? Echipamente tehnologice, cu excepția jocurilor de noroc mecanice, electrice, electronice, meselor de biliard, automatelor muzicale. Prin echipamente tehnologice, conform grilei de punctaj, se înțeleg toate activele corporale din categoria mijloacelor fixe descrise în grupele 2.1, 2.2. și 2.3. din H.G. nr. 2139/2004 pentru aprobarea Catalogului privind clasificarea și duratele normale de funcționare a mijloacelor fixe, cu excepția celor specificate de prezenta procedură de implementare.

Atenție! Sistemele de minare/stocare pentru criptomonede nu se finanțează.

Read More »

Digitalizare cu granturi de investiții de până la 500.000 de euro prin POC 4.1.1.

POC 4.1.1.

Microîntreprinderile și IMM-urile pot obține finanțări prin POC 4.1.1. „Investiții în activități productive”. Află noutățile programului și cum îți poți digitaliza activitatea cu ajutorul acestor finanțări.

 

Cei care doresc să beneficieze de finanțări prin POC 4.1.1, pot transmite cererile de finanțare în portalul de granturi IMMRECOVER astfel:

➡️ Apelul pentru transmiterea cererilor de finanțare pe componenta 2 – ajutor de stat între 50.000 – 500.000 de euro – deschis în perioada 23 august – 29 august 2022 (ora 23:59:59);

➡️ Apelul pentru transmiterea cererilor de finanțare pe componenta 1 – ajutor de minimis între 50.000 – 200.000 de euro – deschis în perioada 24 august – 30 august 2022 (ora 23:59:59).

 

Pentru detalii despre digitalizare cu ajutorul fondurilor nerambursabile din acțiunea POC 4.1.1. și oferte dedicate, completează formularul de solicitare, iar echipa noastră te va contacta:

work

 

Proiectele declarate câștigătoare vor fi transferate de către solicitanți în platforma Mysmis în condițiile comunicate prin instrucțiuni ulterioare, emise de către AMPOC. Consultă Ghidul aferent acțiunii 4.1.1. „Investiții în activități productive”, versiunea consolidată în urma consultării publice. >> AICI (îl regăsești și la sfârșitul articolului)

 

Noutăți:

? Acțiunea POC 4.1.1. înlocuiește fosta măsură 3 și este pe cadrul de regulament al ajutoarelor de stat clasic, venind cu numeroase schimbări la punctaj, eligibilitate și structură a proiectelor.

? Activitatea pentru care se solicită finanțare trebuie să fie aferentă unui cod CAEN autorizat la data de 31 decembrie 2019. Nu se permite depunerea unui proiect pe mai multe coduri CAEN.

? Nu mai avem pragul maxim de 1 milion de euro. Valoarea maximă a finanțărilor fiind de 200.000 de euro (componenta 1) sau de  500.000 de euro (componenta 2). Iar pe ambele componente, valoarea finanțării este de maximum 5 ori cifra de afaceri din 2019.

? Firmele înființate din anul 2019 încoace vor fi excluse de la finanțare. Iar proiectele cu o rată internă de rentabilitate peste 5,5% vor fi și ele excluse din program.

? În schimb, vor fi favorizate la punctaj firmele care au avut scădere a cifrei de afaceri în anul 2020 față de 2019. Iar ca un criteriu important, firmele trebuie să fi fost pe profit în 2019.

? Nu sunt eligibile pentru finanțare serviciile GDPR în cadrul prezentului ghid, dar sunt obligatorii pentru implementarea proiectului.

Read More »

A fost lansat Ghidul solicitantului pentru măsura 4.1.1. „Investiții în activități productive”

Ghid masura 411

măsura 4.1.1.

Ghidul solicitantului aferent Investițiilor destinate capacităților de prestare de servicii și retehnologizării, în vederea refacerii capacității de reziliență, măsura 4.1.1. „Investiții în activități productive” a fost lansat astăzi.

Proiectele aferente Măsurii 4.1.1 vor finanța investiții destinate retehnologizării, în vederea refacerii capacității de reziliență și vor avea ca activități eligibile:
  a) modernizarea/echiparea/racordul la utilități publice/eficiență energetică a infrastructurilor de tip clădiri specifice aferente capacităților de producție/servicii existente, precum și pentru alte categorii de cheltuieli aferente infrastructurilor specifice de producție/servicii pentru care nu este necesară obținerea de autorizații de construire în conformitate cu legislația specifică în vigoare;
  b) dotarea cu echipamente, utilaje specifice, mobilier specific, dotări IT, inclusiv pentru eficiență energetică necesare activității de producție și servicii precum și alte achiziții de bunuri de această natură care sunt necesare capacităților de producție/servicii existente.

Pe această măsură, după cum am informat într-un articol precedent, se pot accesa granturi de investiții pentru Digitalizare de până la 500.000 de euro prin POC 4.1.1.  – detalii aici:
Digitalizare cu granturi de investiții de până la 500.000 de euro prin POC 4.1.1.

Pentru oferte de digitalizare cu ajutorul fondurilor nerambursabile, completează formularul de solicitare:
work

????????̦?? ?????? ??? ???? ??? ??̆ ??????̆ ????????:

Read More »

Start-Up Nation 2022 – ghid, procedura și grila punctaj publicată în Monitorul Oficial (condiții și particularități noi)

Startup Nation - Finantare NerambursabilaStart-up Nation 2022, ediția a treia a acestui program de succes pentru antreprenorii care au un Start-Up (sau înființează o firmă nouă) și care doresc să beneficieze de finanțare nerambursabilă, au procedura și grila punctaj publicată în Monitorul Oficial.

 

Update 19 iulie 2022:
În 19 iulie 2022, de la ora 10:00, au început înscrierile în programul Start-Up Nation 2022! Cei care doresc să beneficieze de finanțări de până la 200.000 de lei își pot depune cererile de finanțare pe platforma IMM RECOVER în următoarele 30 de zile lucrătoare (de la data lansării). Deja s-au înscris peste 1500 de firme. 

ℹ️ Atenție! La punctaje identice, departajarea se face în favoarea procentului mai mare investit în echipamente – verificați ACUM, aici oferta cu cele mai bune șanse de departajare pentru echipamente IT:

Start-Up Nation  Ordinul ministrului Antreprenoriatului și Turismului, nr. 1.111/28 iunie 2022, privind aprobarea Procedurii de implementare a Programului pentru stimularea înființării întreprinderilor mici și mijlocii „Start-up Nation — ROMANIA” apare publicat în Monitorul Oficial nr 635, partea I, iar procedura este anexă la acest ordin, fiind publicată în Monitorul Oficial nr. 635 bis. Vezi toată procedura publicată aici: link

Particularități în cadrul ediției 2022:

  • Pachetul digital (voucher de digitalizare) obligatoriu în valoare minimă de 25.000 lei din totalul cheltuielilor eligibile – acesta poate să conțină una sau mai multe dintre următoarele cheltuieli: site de prezentare a activității, magazin on-line, cheltuieli înregistrare domeniu fără hosting, cheltuieli de promovare a site-ului / magazinului on-line, soft/softuri necesar/necesare desfășurării activității, semnătură electronică, echipamente IT, tehnică de calcul tip PC, unitate centrală, server, monitor, imprimantă /copiator /multifuncțională, inclusiv laptop, licențe necesare desfășurării activității, telefoane smart, tablete;
  • Se puncteaza cu 20 de puncte ponderea investițiilor în echipamente tehnologice mai mult de 60% din valoarea cheltuielilor eligibile înscrise în cererea de finanțare aferentă formularului de înscriere;
  • Se punctează debutul în afaceri –  Asociații/acționarii care NU au mai avut calitatea de asociați/acționari în altă întreprindere înființată conform art. 3.2.1 lit. a) – primesc 10 puncte;
  • Investițiile bazate / fundamentate pe un brevet de invenție eliberat de către un organism național sau internațional acreditat primesc 10 puncte. Brevetul trebuie să fie în legătură cu activitatea codului CAEN pe care aplică, și emis după data de 01.01.2015. La data depunerii documentației de decont, beneficiarul va face dovada utilizării brevetului de invenție aflat în proprietate, în activitatea codului CAEN pentru care solicită finanțare;
  • Se punctează cu 20 de puncte activități de producție și industrii creative cu o pondere în cifra de afaceri totală mai mare sau egală cu 1% conform situației ONRC;
  • Aport financiar propriu de 15% (pentru punctaj maxim pe criteriul aferent din grila de selecție).

Punctajul maxim care se poate obţine este de 100 de puncte; Având în vedere că numarul de brevete invenție este mic la nivel de România estimăm că punctajul cel mai probabil cu care se va intra la finanțare va fi de 90 puncte.

Pentru informații legate de Fondurile nerambursabile prin StartUp Nation sau Voucher Digitalizare completează formularul de solicitare, iar echipa noastră te va contacta:

work

O altă particularitate este echipamentul tehnologic care s-a detaliat pentru firmele din domeniul IT:
„Pentru activitățile aferente codurilor CAEN Rev 2 6201, 6202, 6203, 6209, 6311, 6312, 6910, 6920, 7111, 7112, 7410 fac parte din categoria echipamentelor tehnologice, încadrate în categoria mijloacelor fixe descrise în grupele 2.1, 2.2. și 2.3. din H.G. nr. 2139/2004 pentru aprobarea Catalogului privind clasificarea și duratele normale de funcționare a mijloacelor fixe, echipamentele hardware care excedează valorii minime a pachetului digital obligatoriu”.
Pentru aceste firme vor fi considerate echipamente tehnologice doar cele hardware și doar ce depășește pachetul digital obligatoriu. Read More »

Tutorial de raportare a cheltuielilor pentru măsura 1

raportare a cheltuielilor

Dacă beneficiezi de ajutorul financiar în cea de-a II-a sesiune a Măsurii 1 – „Microgranturi acordate din fonduri externe nerambursabile”, ai mai jos un scurt tutorial despre cum încarci Raportul de progres în aplicația https://granturi.imm.gov.ro/.

Pentru achiziții echipamente IT sau softuri IT eligibile pentru decontare în cadrul măsurii 1, completează formularul de solicitare, iar echipa noastră te va contacta:

work

Cea de a II-a sesiune a Măsurii 1 „Microgranturi acordate din fonduri externe nerambursabile” – cu ajutor financiar de 2.000 de euro per beneficiar a ajuns la etapa de încărcare în aplicație a facturilor, documentelor de plată și raportului de progres. Dacă ai obținut fonduri pentru digitalizarea activității, obiectul finanțării se încadrează la următoarea categorie de cheltuieli eligibile: cheltuieli privind achiziția de echipamente, utilaje, instalații, tehnologii, dotări independente necesare pentru reluarea activității.

Pași de încărcare a raportului de progres

Raportarea cheltuielilor se face în momentul în care cererea ți s-a aprobat și este gata de implementare. Iar după ce ai primit notificarea Contract plătit în aplicația electronică de înscriere și pe adresa de e-mail, trebuie să urmezi pașii următori pentru a genera o raportare a cheltuielilor din program.

1. Intră în contul din platforma https://granturi.imm.gov.ro/.

2. Selectează entitatea juridică pentru care se dorește încărcarea raportului.

raportare a cheltuielilor Read More »

Măsura 4.1.1. – Finanțări de până la 1 milion de euro pentru digitalizare

măsura 4.1.1.

IMM-urile afectate de pandemia COVID-19 vor putea accesa finanțări nerambursabile între 50.000 și 1.000.000 de euro pentru digitalizare. Află cine poate depune dosarele și toate detaliile despre finanțarea prin POC Măsura 4.1.1. Investiții în Activități Productive.

 

Update 21 februarie 2022: Ministerul Investițiilor și Proiectelor Europene a publicat, vineri, versiunea consolidată a ghidului aferent acțiunii 4.1.1 „Investiții în activități productive”. MIPE estimează că va lansa apelul în data de 21 martie, iar perioada de depunere a dosarelor se va închide în 25 martie 2022.

Microîntreprinderile și firmele mici și mijlocii (IMM) vor putea obține fonduri nerambursabile reprezentând granturi pentru investiții prin măsura 4.1.1. Autoritatea de Management pentru Programul Operațional Competitivitate (AM POC) din cadrul Ministerului Investițiilor și Proiectelor Europene. În urma analizei recomandărilor primite în perioada de consultare publică a documentului, MIPE, prin AM POC, a publicat, vineri (18 februarie 2022), Ghidul consolidat aferent acțiunii 4.1.1. „Investiții în activități productive” >> vezi Ghidul consolidat.

Măsura 4.1.1. înlocuiește Măsura 3, anulată deja de guvern. Bugetul total alocat este echivalentul în lei a sumei de 358 milioane euro, la care se va aplica o limită de supracontractare de 120%, ceea ce înseamnă că valoarea cumulată a proiectelor finanțate va putea ajunge la 430 milioane euro (360 milioane euro fonduri europene și 70 milioane euro de la bugetul de stat).


Important:

Valorea minimă a ajutorului (finanțării publice nerambursabile) este echivalentul în lei al sumei de 50.000 euro, iar valoarea maximă a ajutorului (finanțării publice nerambursabile) este echivalentul în lei al sumei de 1.000.000 euro, dar nu mai mult de 5 ori cifra de afaceri pe anul 2019.

➡ Data estimativă pentru lansarea apelului pe această măsură –   21 martie 2022. Aplicanții vor avea la dispoziție o perioadă de 5 zile calendaristice pentru înregistrarea şi transmiterea cererilor de finanțare (proiectelor) în aplicația IMM RECOVER (portalul de granturi IMM administrată de STS și Ministerul Economiei).

Perioada de depunere a dosarelor se va închide în 25 martie 2022.

➡ Durata de implementare a proiectelor nu va depăși data de 31.12.2023.

Investiții (cheltuieli) eligibile pe partea de IT în cadrul Măsurii 4.1.1.

Echipamente informatice (active corporale): laptopuri, desktop-uri, imprimante etc.

Programe informatice (active necorporale) – programe software

** Valoarea eligibilă a activelor necorporale nu poate depăși 20% din valoarea eligibilă a activelor corporale ce fac obiectul proiectului.

One-IT – integrator de soluții și servicii IT eligibile

Dorești să faci investiții care să-ți ajute afacerea să se redreseze și să îți consolideze poziția pe piață? One-IT, în calitate de integrator de soluții și servicii IT, te poate ajuta cu:

1. Realizare proiect prin consultanții specializați cu care colaborează

Pentru a identifica în mod corect tipul de proiect, consultantul potrivit si punctajul care se poate obține, completează formularul de solicitare de mai jos.

2. Echipamente IT, software – oferte, justificare tehnică

În urma unei experiențe acumulate în ani de zile, îți propunem echipamente, soluții și servicii IT de digitalizare a businessului, de eficientizare și optimizare a întregii activități: Microsoft 365, Windows 10/11, Antivirus Bitdefender Gravity Zone, Corel, Adobe Photoshop, Abbyy FineRead, Storage Craft, software CRM/ERP/CMS etc. Pentru a consulta gama întreagă de soluții software pentru business oferite de One-IT, vezi detalii AICI.

work
Read More »

Lămuriri legate de submăsurile 6.2 și 6.4 – fonduri pentru achiziționarea de echipamente IT – punctaje, oferte eligibile

fonduri

S-au lansat sesiunile de depuneri pentru achiziționarea de echipamente și soluții IT prin două linii de fonduri europene – submăsurile 6.2 și 6.4 PNDR. Află mai jos câteva detalii importante despre digitalizare, soluțiile hardware și software eligibile pe care le pot obține prin finanțarea afacerilor neagricole din mediul rural.

 

Pentru a obține punctaj maxim, ține cont de câteva aspecte:

? Cheltuielile cu achiziția mijloacelor de digitalizare trebuie sa fie de minim 5% din valoarea eligibilă proiectului (submăsura 6.4).

? Vor fi punctate proiectele care propun în Planul de afaceri mijloace de digitalizare de tip software sau hardware şi programe ce vor fi folosite pentru realizarea producţiei, prestarea serviciilor propuse spre finanţare şi/sau comercializarea producţiei realizate.

? Vor fi punctate proiectele care propun cel puțin o acțiune ce vizează protecția mediului, acțiuni de eficientizare energetică (de ex. includere de Kit Fotovoltaic).

La One-IT te putem ajuta cu ofertele și documentația tehnică ce ține de oferte – te rugăm să completezi cererea aici: www.one-it.ro/cerere 

Dacă deja ți-ai pregătit un proiect, cererile de finanțare pentru submăsura 6.2 se vor putea depune până pe 31 ianuarie 2022, iar pentru submăsura 6.4, sesiunea de depunere este deschisă până în 1 februarie 2022.

Pentru informații prețioase despre submăsurile 6.2 și 6.4, accesează articolul din blog >> AICI.

Informațiile de mai jos te pot ajuta să înțelegi mai bine mecanismul de selecție al proiectelor de finanțare pentru digitalizare.

SUBMĂSURA 6.2 – SPRIJIN PENTRU ÎNFIINŢAREA DE ACTIVITĂŢI NEAGRICOLE ÎN ZONE RURALE

Valoarea sprijinului nerambursabil este de 50.000 de euro/ proiect, cu excepția activităţilor de producţie pentru care valoarea sprijinului este de 70.000 euro/ proiect.

* Pentru a beneficia de sprijinul de 70.000 euro, TOATE codurile CAEN propuse spre finanţare trebuie să fie aferente unor activităţi de producţie.

SUBMĂSURA 6.4 – Sprijin pentru investiţii în crearea şi dezvoltarea de activităţi neagricole

Sprijinul public va reprezenta 90% sau 70% din totalul cheltuielilor eligibile. Valoarea cheltuielilor eligibile nerambursabile (corespunzatoare procentului de 90% sau 70% ) va fi de maxim 200.000 euro, cu respectarea conditiilor ajutorului de minimis.

* Pentru a beneficia de intensitatea sprijinului de 90%, toate codurile CAEN propuse spre finanţare trebuie să fie aferente unor activităţi de producţie.

FONDURI PENTRU DIGITALIZARE – INFORMAȚII UTILE

Dacă dorești fonduri pentru partea de digitalizare a afacerii, pentru ca proiectul să fie eligibil, toate codurile CAEN propuse spre finanțare trebuie să facă parte din categoria servicii în tehnologia informației, servicii informatice și servicii de editare software. – acestea se regăsesc în Anexa 7 – Lista codurilor CAEN eligibile pentru finantare in cadrul sM 6.2 și Anexa 7 – Lista codurilor CAEN eligibile pentru finantare in cadrul sM 6.4.

Vor fi punctate proiectele care propun în Planul de afaceri/Studiul de fezabilitate mijloace de digitalizare de tip software sau hardware și programe, ce vor fi folosite pentru realizarea producției, prestarea serviciilor propuse spre finanțare și/ sau comercializarea producției realizate.

IMPORTANT: Mijloacele de digitalizare vor fi utilizate în mod integrat în scopul proiectului. Asta înseamnă că simpla achiziție a unui mijloc de digitalizare nu va fi punctată decât în situația în care este necesară utilizarea acestuia pentru producția, prestarea de servicii sau comercializarea producției.

Mijloacele de digitalizare pot fi: computere, laptop-uri, servere, programe informatice specializate, etc.

În cadrul submăsurii 6.2, utilizarea mijloacelor de digitalizare a activității desfășurate prin Planul de afaceri se va propune utilizarea acestora in scopul digitalizării activității desfășurate. În cadrul submăsurii 6.4, prin Studiul de fezabilitate se va detalia utilizarea şi integrarea acestora în scopul digitalizării unor activităţi.

 

Observație – Submăsura 6.4: Pentru îndeplinirea criteriului, cheltuielile cu achiziția mijloacelor de digitalizare trebuie sa fie de minim 5% din valoarea eligibilă proiectului. În cazul achiziționării utilajelor sau liniilor tehnologice de fabricație/ producție cu soft inclus, se va lua în considerare valoarea totală a utilajului sau a liniei de producție. De exemplu, simpla achiziție a unui computer, a unui software pentru contabilitatea firmei, a unui software pentru managementul documentelor sau abonarea la o platforma de comercializare existentă nu conduce la îndeplinirea criteriului.

 

Sunt eligibile proiectele care propun activități aferente mai multor coduri CAEN/unui singur cod CAEN până la maximum 5 (cinci), în situația în care solicitantul propune realizarea de activități aferente mai multor coduri CAEN, acestea trebuie să se completeze, dezvolte sau să se optimizeze reciproc.

 

ONE-IT, în calitate de integrator de soluții IT și furnizor de echipamente și soluții IT personalizate, îți pune la dispoziție soluții și servicii IT&C eligibile prin cele două linii de finanțare europene:

➡ Servere / Stații de Back-up date;
➡ Laptop / PC / Stații de lucru;
➡ Soluții și echipamente de Securitate IT;
➡ Echipamente networking / WiFi / infrastructură;
➡ Soluții de productivitate;

➡ Altele: Drone profesionale, sisteme pentru automatizari etc.

 

Dacă dorești informații despre Soluțiile IT implementate prin Fonduri Nerambursabile, completează formularul solicitare, iar echipa noastră te va contacta în cel mai scurt timp.

work

Resurse utile:

Agenția pentru Finanțarea Investițiilor Rurale (AFIR) a publicat informații oficiale legate de accesarea de fonduri europene nerambursabile oferite prin Programul Național de Dezvoltare Rurală ( PNDR) prin Submăsura 6.2 – Sprijin pentru înființarea de activități neagricole în zone rurale și Submăsura 6.4 – Investiții în crearea și dezvoltarea de activități neagricole.

    • 1

    • 2

    1/2

    Formular SOLICITARE


    This site is protected by reCAPTCHA and Google Privacy Policy and ToS apply.